top of page

Yaşam Sevincini Sürdürebilmek

Güncelleme tarihi: 18 Nis 2020
Her konu için sürdürülebilirlik çok önemli değil mi? Son bir kaç yılın en çok kullanılan kelimelerinden olan bu kelimeyi, farklı bir platforma taşımak istiyorum. "Yaşam sevincinde sürdürülebilirlik" Bunun için ne yapıyorsunuz? "SALGIN" öngörülemez bir şeydi ve geliyorum demedi. Salgın öncesinde hayatla ilgili en önemli motivasyon kaynağınız neydi ?

Aklıma gelenlerden bazılarını ben sizin için sıraladım. Dışarda olmak ...

Sevgiliyle birlikte olmak... Ailenizle hep birlikte evde yada dışarda olmak... Dışarda Kafeler, restoranlar da arkadaşlarla buluşmak ... Doğayla baş başa olmak... Koşuşturmalı geçen iş hayatı... Yada cami, kilise, havralarda aktif ibadetin içinde olmak... Gençler için ,okullar ve okul arkadaşlarıyla birlikte yapılan gezmeler ve geyikler..

Sevgiliyle buluşmalar.. Çocuklar için ise sokaklar, oyun parkları oyunlar...

Evet artık tüm bunlar yok.., Diğer yandan kafamızda deli sorular ve koskocaman yer tutan gelecek kaygıları. Bunları yazarken epey üzüldüm doğrusu, ne çok şeyden vazgeçmek zorunda kalmışız. Şimdi soruyorum ... Yaşam sevincimizi sürdürebilmek için ne yapıyoruz?

Hem kendime, hemde etrafıma bakmaya başladım neler yapıyoruz diye.. Uyum sağlamaya çalışırken yaptıklarımız.. Bir grup çalışan ve öğrenci uzaktan eğitim ve uzaktan iş yapmaya geçti. Geçenlerde konuştuğum bir arkadaşım doktorların ameliyatlarda kullanacağı bir tasarım üzerinde çalıştığını söyledi. Yazılımcı bir arkadaşım bir program yazmaya başlamış, uzun süredir kafasında tasarladığı ve vakit bulamadığı yazılımı yapıyormuş.

Tekstil sektöründe imalat yapan diğer bir arkadaşım yeni bi ürün üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. Diğer bir arkadaşım sosyal medyada kendi programını yapıp, youtube üzerinden yayınlamaya başladı. Kitap yazan, resim yapan, dünya mutfağına açılacak şekilde yemek yapan arkadaşlarım var.

Devam ediyorum.. Dans eden, pilates ve yoga yapan ..

Nefesim kesildi, saymakla bitmiyor Herkes bir şeyler yapıyor ve iyi de oluyor.

Evet galiba artık yaratıcılığımızı daha fazla kullanmaya başladık.. Ben mi ne yapıyordum? Bloğumda çok düzenli yazı yazmaya başladım.

Yazılarımın linkdin ve ipek_gezer_official hesabım üzerinden de yayınlıyorum. Zoom üzerinden Amatör bir program çekimi gerçekleştirdim. Vermiş olduğum eğitimi kendi kendime kameraya almaya çalışıyorum. Zoom üzerinden koçluk yapıyorum. Diğer yandan da yemek, temizlik, pilates . Günün nasıl geçtiğini anlamıyorum. Genede dışarda olmayı çok özlüyorum. Hele böyle güzel havalarda. Ergen olan kızıma gelince ,evde pilates, dans ve uzaktan eğitim son olarak da zoom üzerinden arkadaşlarla sohbet. Yalnız en az 2 saat sohbet ettiklerini söyleyebilirim.

Eşim ise, o zaten dijitaldi aynen devam.Zoom üzerinden toplantılar ve Webinarlar ... Uyum sağlamaya çalışırken bazen de motivasyon kaybı yaşamıyor değiliz değil mi?

Bu oldukça insani.Büyük bir geçiş yaşıyoruz çünkü. İnsanız duygularımız var ve zaman zaman konsantrasyonumuzu kaybediyoruz. İşte bu zamanlarda en iyi çözüm dostlarımızı aramak. Aramak ne sağlıyor biliyor musunuz? Yalnız olmadığımızı anlıyoruz.Onlarda benzer hislere sahipler ve birbirimizi tedavi ediyoruz. Henüz uyum sağlayamayanlarda durum ise şu..,

Geçmişe aşırı özlemden kaynaklanan mutsuzluk, bezginlik, şikayet ve ne hissedeceğini bilememe.

Tüm bunlar korkudan kaynaklanıyor.

İşin aslı bilseler ki herkes korkuyor rahatlayacaklar. Korkuyu bir atarlarsa üzerlerinden, kendilerini iyi hissedecekler.

Belkide biraz zaman lazım. Uyum sağlayabilen de sağlayamayanda tek bir şey yapıyor aslında Yaşamı sürdürmeye, yaşam sevincini Sürdürebilmeye çalışıyor kendince. Neymiş o zaman, sürdürülebilirlik çok önemliymiş.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page