top of page

Sürü psikolojisiBugün kendi yaşadığım bir durumdan yola çıkarak yazımı oluşturmak istedim.

Seans sonrası Nişantaşı'nda her zaman park ettiğim otoparktan ayrıldım. Malum Nişantaşının yolları dar ve bayır.Otopark çıkışı yüz metre sonra yol yapım çalışması sebebiyle yol kapanmıştı.Tabi bu durumdan hiç hoşnut olmadım.Çünkü dar alanda geri geri araçla gelmek zorunda kalmak bende hep stres yaratmıştır.Bu korkumu göz ardı etmeye çalışarak tabelaları takip ettim.Yani yola konulan ok yönünde hareket ettim.

Mahalle aralarında ve oldukça dar sokaklarda yola devam ettiğimi söylememe gerek yok zannediyorum.Biraz sonra karşımıza bir tabela çıktı.Yol ikiye ayrılıyordu ve karar vermem gerekiyordu.Öyle dolanmıştık ki ne tarafa dönmem gerektiğine karar veremedim.


İlk seçimimi sürü psikolojisine uyarak, çoğunluğun devam ettiği yönden yana kullandım.Dar sokaklar devam ediyordu ,bir süre sonra ikinci yol ayrımını gösteren bir ok ile daha karşılaştım.Tekrar seçim zamanı gelmişti.Bu sefer ok ya aşağıya yada yukarıya dönüşü gösteriyordu.Bu sefer bilinç altımı dinledim zannediyorum, yukarı yönlü dönüşü tercih ettim.Hala dar üstelik bir kenarında araba park etmiş küçük sokaklardan geçiyorduk.En sonunda caddeye çıktım.Evet Maçka otelin karşısındaydım.İşin aslı gideceğim yoldan sapmış ve tekrar Nişantaşı'na doğru ilerleyen yola gelmiştim.

Ana yol sayılabilecek bir caddeye çıktığım için çok sevinmiştim.Tekrar Nişantaşı'ndan geçeceğim için üzülmedim.Bilmediğim dar sokaklarda devam etmek beni daha çok endişelendirmişti.Şimdi ise bildiğim bir güzergahtaydım ve özgüvenle yola devam edebilirdim.

Eve geldikten sonra yaşadığım hisleri düşünmeye koyuldum.Gerçekte yaşadığım basit olay, kendi karar alma sürecimi fark ettirmişti bana.Diğer insanların da karar alma süreci bana benzer olmalı diye düşündüm.Farklı kişiler farklı karar alır veya davranış gösterir diye düşünsek de özellikle sürü psikolojisi herkes için geçerlidir.


Hiç bilmediğim yolda ilk seçimim sürüyü takip etmek olmuştu.Sonuçta

belirsizlik bizi sürüye uyduruyordu.

İkinci seçimde mantık yürütüp kendi seçimimi yapmış gibi görünsem de ,seçimim bilinçaltında kayıtlı olan geçmiş olumlu tecrübelerim kaynaklıydı bunun farkındaydım.


Bildiğim yola çıktığımda ise yola güvene ,güvene devam edebilmiştim.Bilgi güçtü ve beni güvende hissettiriyordu.

Bu durumda bir çıkarım yapacak olursak, belirsizlik ortamında, sürü psikolojisine uyum bizi rahatlatıyordu.Çünkü böyle durumlarda kesinlikle yalnız kalmak istemiyorduk.

Yalnızlık ölümden sonra en büyük korkumuzdu ve bu bizi topluma uymaya, toplumun kurallarını benimsemeye itiyordu.

Sürü psikolojisi yada çok kişinin tercihine uyum göstermeyi örnekleyebilecek davranışı başka nerede görüyoruz diye düşünmeye başladım.

Çok rating alan filmlerin ve dizilerin ilgi cezbettiğini ve merakı tetiklediğini üstüne üstlük takipçisinin de arttığını kolaylıkla söyleyebiliriz.Çoğunluk neyi seyrederse herkes o seyredileni merak ediyordu.

Sonra aklıma Restorant ve kafe seçimlerim geldi. Rezarvasyon yapmamız gereken bir yer ise tercih edilme yüzdesi, olumlu eleştiriler hep öncelikle baktığım bilgilerdi.Gene diğer insanların yargı ve sözleri oldukça önem arz ediyordu.

Rezarvasyonsuz bir yer ise ve yoldan geçerken karar vereceksem benim için ne önemli diye düşündüm.Genelde içeride insan olan mekanları tercih ediyordum.Özellikle pandemi öncesinde önünde sıra varsa, çok daha ilgimi çekiyordu. Diğer insanlar beğenmiş ve tercih etmişler düşüncesi.Diğerlerinin yargısına verilen önemi de burada net olarak fark ediyoruz.İlave olarak da dekorasyonu, koltuklarının rahatlığı, giden insan kitlesinin özelliği, kokusu, ve yenilen yemeğin görüntüsü ve kalitesi gibi etmenleri de bir çırpıda sıralayabilirim.

Ne çok kriteri aynı anda düşündüğümü fark ettim.

Zor beğendiğimi çok mu belli ettim?

Ahaaaaahaa

Mükemmeliyetçilik algım burada da kendini gösterdi zannediyorum.

Evet sonuç ... Kitleleri etkilemek istiyorsanız ,çoğunluğun kararını yönlendirin...ki sürüye uyum sağlayan sayısını arttırabilin...

Çoğunluğun kararını etkilemek de çok basit.Konu ne ise o konuyla ilgili ,çok tercih edildiğine dair oluşturulan yargı yada algı...Fark ettiyseniz öyleymiş gibi davranmak da sonucu getiriyor.

Örnek mi ? Biraz önce restoranın önünde kuyruk bekleyen kişileri örnek vermiştim..

Diyelimki restorant açtınız ve sizin tuttuğunuz bir grup kişi, sırada bekleyen grubu yaratıyor ,birkaç ay boyunca ...

Bu neye yol açar , sürüyü sizin restoranınıza çeker..

İşte hayatta böyle ilerliyor.

Kitleleri etkileyen ipi göğüslüyor.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page