top of page

Diego Velazquez, Las Meninas ve Pablo Picasso Las Meninas yorumu...


Picasso,İspanyol Barok ressam Diego Valazquez(1599-1660)’in Las Meninas

(Nedimeler) tablosundan çok etkilenmiştir.

Valazquez’in 1656 yılında yaptığı tablonun bu kadar ilgi çekmesinin nedeni,

resim sanatının tüm kurallarının uygulanmış olmasıdır.Diğer yandan sanat tarihinde bilinen ilk üç boyutlu resim olarak kabul edilmektedir.Söz konusu resim, İspanyol resim sanatlarında en çok konuşulan tablodur.

“Resimdeki ayna,tabloda mevcut bulunan mekana farklı bir anlam katmıştır.Sanki o bölüm hem mekanın içinde hem dışında gibidir.Resimde sanki bir bölüm kesilmiş ve yer değiştirilmiş gibi görünmektedir.

Aynada silueti yansıyan kişiler İspanya kralı Felipe ve eşi Mariana’dır.Portredeki bu yansıma resmin en önemli noktalarından biridir.Resmin merkezinde Kral Felipe’nin kızı Margaret Terasa bulunmaktadır.Prenses anne ve babasını izlemektedir.Nedimelere gelince Dona İsabel de Velasco ve Dona Maria Agustina Sarmiento de Sotomayor ile bakıcılar ve saray soytarısı resmedilmiştir.

Kapının önünde duran kişinin Jose Nieto Velazquez’in ressamın akrabası olduğu düşünülmektedir.Bu kişinin duruşundan içeriye giriyor mu yada çıkıyor mu çok da anlaşılamamaktadır.

Resmin sol tarafında Diego Velazquez'i de büyük bir tuval üzerinde çalışırken görmekteyiz.

Bu resimdeki ilgi çekici yanlardan biri de resmedilen kişilerin hareketli olarak çizilmesidir.Bu durum o dönem için hiç kullanılmayan bir tasarım örneğidir. Bana göre sadece bu özelliği bile Velazquez'in "Las Meninas tablosunu oldukça farklı bir yere taşımaktadır.

Bu kadar detaylı yazsam da gerçekte bu resim üzerinde konuşmalar, tartışmalar

yorumlar, varsayımlar bitecek gibi durmuyor.

Bu arada Diego Velazquez'in "Las Meninas" tablosu Madrid'deki Prado Müzesinde sergilenmektedir.


Söz konusu tablo'dan en çok etkilenen kişi sadece Picasso'da değildir.Dünyaca ünlü diğer İspanyol ressam Francisco Goya'da bu tablodan etkilenerek, 1801 yılında lV Carlos ve ailesinin resmini yapmıştır. Resimde Kraliyet ailesini hareketli bir şekilde resmedildiği görülmektedir. Bu arada Francesco Goya'yı da ,aileyi resmederken bir tuval önünde görebiliriz.
Yazı yazmak gerçekten çok ilginç bir deneyim.Düşünce ve duyguları yazıya dökmeye başlayınca akış çok da farklı ilerleyebiliyor. Bana bu yazıyı yazdıran Barselona'daki Picasso müzesinde gördüğüm "Las Meninas" versiyonları oldu.Bir sanatçının etkilendiği bir şey üzerinde tutkuyla çalışarak oluşturulan tam 58 versiyon.Ayrıca sadece bu kadarla da kalmadığını düşünmekteyim, birçok eskiz de muhakkak vardır. Picasso'nun (1881-1973) ,Diego Velazquez'in “Las Meninas”Nedimeler resminden esinlenerek 1957 yılında yapmış "Las Meninas" tablosunu ve tüm versiyonları, oldukça özgün ve farklı bulduğumu söyleyebilirim.Çünkü Picasso, Velazquez'den etkilenmekle birlikte kendi özgün stilini kullanmıştır. Resimdeki her karakteri de ayrı ayrı resmetmiş. Barselona’daki Picasso’ nun evi müzesinde sergilenen bu eserleri görmenizi tavsiye ederim.
Bu arada Diego Velazquez'in "Las Meninas" resminin kopyası 2004 yılından beri salonumun bir köşesinde durmaktadır. O dönemde yapmış olduğumuz Madrid seyahati sonrasında sanat tarihi eğitimi almış rehberimizin bu resmi, 1 saate yakın anlatması beni oldukça etkilemişti.Müze çıkışı galeriden satın alıp Türkiye'ye gelir gelmez de çerçevelettim. Yıllar sonra, etkilendiğim bu eseri,başka bir İspanyol ressamın, Picasso'nun, Barselona'daki müze haline getirilmiş evini ziyaret ettikten sonra yazma şansına sahip oluyorum.Üstelik bu yazıyı da, Picasso'nun özgün kopyalarından etkilenerek yapıyorum.


Gerçek sanatçılar yüzyıllar geçsede aynı etkileyicilikle yeni çağları karşılamakta,

adları ve eserleri ile hala hepimizi etkilemekteler.Yazımda Velazquez,Goya ve Picasso gibi üç ünlü ressamdan bahsediyorum.Eserler meydana getirerek adlarını tarihe yazdırmış olan büyük ustalara, selam olsun diyerek yazımı bitiriyorum.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page