top of page

Çocukluğumuza dönüyoruz.

Bir çağ kapandı -2


Evet Corana virüs sonrası karantina dönemi biter bitmez, büyük bir şoka hazır mısınız? Her şeyin değiştiğinin farkındayız farkında olmasına da, henüz tam olarak yüzleşemedik.

Gerçekle karantina sonrası aktif çalışma hayatına döndüğümüzde yüzleşeceğiz. Neler mi olacak? Bu yıl sonuna kadar hizmet sektörü küçülecek.

Kişiler daha çok bildikleri ve tanıdıkları, titiz ve temiz olduklarına inandıkları restoran ve kişilerden hizmet almak isteyecekler. Kafe, restoran sayısı azalacak ve burada çalışan kişi sayısı düşecek.

Self servis artacak. Daha çok ev yapımı yiyecekler talep görecek.

Büyük organizasyonlara katılım azalacak, onun yerine daha küçük organizasyonlar artacak ve daha küçük grupların gittiği yerler tercih edilecek. Bankalar ve sigorta şirketleri de küçülecek. Sahada hizmet veren satış personeline gerek kalmayacak. Hiyerarşik yapı çok sadeleşecek. Şimdiden özel bankalar 12.00-17.00 saatlerinde çalışmaya başladı bile. Bu durumun daimi hal alması çok da uzun sürmeyecek. Alışveriş merkezleri azalacak, küçülecek ya da kapanacak. Güzellik salonları devam edecek fakat hizmet tarzı değişecek. Herkes kendi malzemesini getirmek isteyecek. Mevcutta verilen birçok hizmeti kişiler evlerinde kendileri yapacak.

Onların yerine, masaj, refleksoloji, cilt bakımı, aroma terapi gibi farklı branşlar eklenebilecek. İmalat sektörü ise hızla dijitalleşmek üzere çalışmaları başlatacak. Evet sıkı durun Endüstri 4.0 geliyor. İnsansız fabrikalar, dijitalleşme süreci bu kısımda en fazla 5 yıl sürebilir. Tüm bu durumlar yaşanırken işsiz kalan ya da işsiz kalacak grubun kendine yeni iş alanı yaratması şart, öyle değil mi? Eeee nasıl yaratacağız bu alanı ? Şimdiye kadar yaptığımız işler çoğunlukla bize hizmet etmeyecek. Ne yapmalıyız ki, hem çalışmaya devam edelim hem de yaşamamız için gerekli geliri elde edebilelim. Evet ... Öncelikle çocukluğumuza döneceğiz.. Çocukluğumuzda en çok hoşlandığımız oyun ne idi? Bu oyundan hoşlanmamızın nedeni ne idi? Evcilik oynarken bizim rolümüz neydi? Niçin bu rolü seçiyorduk? En çok ne yaptığımızda diğer insanlardan ve büyüklerimizden olumlu tepki alıyorduk? Neleri çok kolay yapıyorduk, diğer arkadaşlarımız zorlanırken? Hangi özelliklerimiz (güçlü yönlerimiz) o işi ya da oyunu kolay yapmamızı sağlıyordu?

Bu soruları kendimize sorarak başlayacağız.

Evet o çocuk halimiz ve olanca doğallığımızla tekrar hatırladıktan sonra gerisi kolay. Artık o konu üzerine yoğunlaşmamızın zamanı geldi. Gerekirse uzaktan eğitimlere katılmayı ihmal etmeyeceğiz. Yeni konuya hızla adapte olacak ve bu konuyu işimiz haline getirebilmek için kendimizi adamaya hazır olacağız.

Uyum sağlayacağız. Hızla adapte olacağız ve kendimizi hızla yeniden yaratacağız.. Yeni dönem yaratıcılığımızı fark etme ve kullanma zamanı..

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page